Przy projektowaniu Wolnego Miasta w Gdańsku wyszliśmy z założenia, że potrzeby rekreacyjne mieszkańców są bardzo zróżnicowane i obejmują nie tylko wypoczynek i aktywność ruchową, ale również rozwój osobisty, kontakty społeczne, realizację własnego hobby czy też zabawę. Pociągnęło to za sobą potrzebę zrealizowania ogólnoosiedlowej przestrzeni rekreacji, oferującej miejsca zarówno spokojne, wtopione w piękne, naturalne otoczenie, jak i dające podstawy do aktywnego wypoczynku. Wolne Miasto zostało ukształtowane w postaci wielkiego ogrodu, w którym rekreacja dotyczy całości przestrzeni, lecz jednocześnie posiada kameralne zakątki gwarantujące prywatność. Rozległe pola i łąki, łagodne wzgórza, istniejący staw umożliwiają zróżnicowaną aktywność rekreacyjną dla mieszkańców w każdym wieku. Mając na uwadze życie rodzinne, stworzyliśmy ciągi spacerowe i ścieżki rowerowe tworzące spójny system, łączący najważniejsze miejsca miasteczka i umożliwiający rekreację przy okazji codziennych obowiązków.
Rekreacja to również potrzeba regeneracji przez kontakt z szeroko rozumianym pięknem – nie tylko zastaną tutaj przyrodą lecz także elementami kulturowymi, w tym sztuką w formie edukacyjnych ciągów spacerowych, plenerowych galerii sztuki i tematycznych ogrodów. Stworzenie centralnej uliczki, będącej swego rodzaju „sercem miasteczka” i biegnącej od placu wejściowego z fontanną do rynku i dalej aż do terenów rekreacyjnych, pozwala na kreowanie atrakcyjnych miejsc spotkań i spędzania wolnego czasu, ożywiając przestrzeń i aktywizując życie osiedlowe. Myślimy o zagospodarowaniu wydzielonego terenu pod boisko i korty tenisowe bądź sztuczną ślizgawkę. Wystawy plenerowe, wydarzenia kulturalne, sąsiedzkie grillowanie, animacja zabaw dla dzieci, a także wszechstronne zajęcia sportowe na świeżym powietrzu – to tylko nieliczne możliwości rekreacyjne. Ich różnorodność oraz skala zależeć będą od potrzeb mieszkańców Wolnego Miasta oraz ich wyobraźni.
Sztuka to również to, co naturalne – piękno, które na co dzień jest tuż obok nas. W Wolnym Mieście dbamy, by istniejąca na miejscu fauna i flora były zachowane w możliwie największym stopniu. Ponadto, staramy się przybliżać mieszkańcom miasta Gdańsk walory natury i mówić o tym, jak ważna jest dbałość o środowisko. Dlatego współpracujemy z fundacją „Ptaki Polskie”, na co dzień przypominając o konieczności ochrony ptactwa. Dzięki tej współpracy nasi mieszkańcy mają również możliwość zapoznania się z bogactwem i różnorodnością natury - piękne fotografie w dużym formacie, przedstawiające wspaniałe ptaki już niebawem będą wywieszone na wszystkich ścianach w holach i na klatkach schodowych w Wolnym Mieście.
Wolne Miasto – nowe miejsce na artystycznej mapie Trójmiasta
Wolne Miasto to w zamyśle miejsce pełne życia i różnorodnych oraz wyjątkowych, w skali całego Trójmiasta, wrażeń. Tworzymy przestrzeń do poszukiwania i rozwijania pasji, do spotkań i samorealizacji – przestrzeń otwartą na sztukę i na każdego, kto wyraża chęć twórczego spędzania wolnego czasu.
Poprzez nawiązanie współpracy z centrami kultury i akademiami sztuki chcemy inicjować wydarzenia artystyczne, organizować spotkania z twórcami. Pragniemy promować młodych artystów i umożliwić pogłębianie ich umiejętności w sztukach plastycznych, tańcu czy też grze na instrumentach.
Jako cele stawiamy sobie organizowanie imprez kulturalnych, wystaw plenerowych, promocję młodej sztuki, wspieranie działań społecznych i artystycznych mieszkańców oraz wspólne kształtowanie przestrzeni.
U wrót Wolnego Miasta witać nas będzie niecodzienne miejsce - kameralny plac, z którego bierze swój początek główna ulica Wolnego Miasta. Centralnym elementem kompozycji placu jest niezwykła i zaskakująca rzeźba- piękna, przedstawiająca trzy konie fontanna z brązu. Jest to prawdopodobnie stuletnia replika barokowej rzeźby z ogrodów Francji. Jesteśmy przekonani, że jej urok oraz wyjątkowość sprawią, że stanie się ona jednym z głównych symboli Wolnego Miasta. Ktoś może spytać, jaki jest związek barokowej rzeźby z nazwą Wolne Miasto? A no, nie ma żadnego. Może jedynie ten, że w Wolnym Mieście wolno nam spodziewać się bez mała wszystkiego…